Apel – ,,Zwyczaje i obrzędy wielkanocne”

      Możliwość komentowania Apel – ,,Zwyczaje i obrzędy wielkanocne” została wyłączona

16 kwietnia 2014r. W naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych, przygotowany przez uczniów klasy IV pod kierunkiem wychowawcy. Po raz kolejny zwrócono uwagę na rolę tradycji w życiu każdego narodu. Dzięki niej stajemy się sobie bliżsi i kształtujemy swoją tożsamość narodową. My, Polacy jesteśmy tego najbardziej świadomi, ponieważ dzięki głębokiej wierze i pielęgnowaniu zwyczajów chrześcijańskich oraz przekazywaniu ich z pokolenia na pokolenie, udało nam się przetrwać okresy bardzo trudne w naszej historii – zabory, czasy komunizmu i czas walki o niepodległość.
Jednym z najbardziej znaczących w naszej kulturze świąt jest Wielkanoc i tradycje z nią związane. Zwyczaje dotyczące kultywowania Świąt Wielkanocnych rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej, którą obchodzimy na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Wielki Tydzień upływa pod znakiem przygotowań do Wielkiej Niedzieli. W tym czasie uczestniczymy w wielu nabożeństwach upamiętniających mękę i Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Więcej uwagi poświęcono zwyczajowi święcenia pokarmów oraz ich symboliki.
Na koniec apelu wspólnie odśpiewano okolicznościową piosenkę i przekazano wszystkim zebranym serdeczne życzenia świąteczne.