Świnkowy zawrót głowy
Jak uczyć dzieci oszczędzania? Najprościej jak się da. Po prostu zarazić ich ideą oszczędzania do świnki skarbonki. W lutym aktyw SKO takiego nawyku próbował nauczyć dzieci klas I –III oraz oddziałów przedszkolnych, organizując dla nich różnego rodzaju akcje. Na początek były to ,,wizyty’’ świnki skarbonki, która jednego dnia opowiadała im historię swego powstania, drugiego czytała bajkę pt.,,Stłuc świnkę’’ autorstwa Etgara Kereta, trzeciego zaprosiła do wspólnego tańca pod nazwą ,,Świnkowe pląsy”, a w ostatnim czwartym dniu ,,czarowała” i przemieniała dzieci w świnki, czego dowodem są wykonane zdjęcia w kąciku zwanym ,,świnkowe portretowiSKO”. Członkowie SKO zorganizowali jeszcze podczas przerw: warsztaty manualne, na których można było wykonać z pianki kreatywnej maskę świnki, rozwiązywanie rebusów ,,bankowych” z nagrodami w postaci kolorowanek ze świnkami skarbonkami oraz zapraszali na poczęstunek do baru CHRUM CHRUM na pyszny popcorn i świnki muffinki.







Moja skarboneczka
Uczniowie klas IV – VI podczas zajęć z techniki projektowali i wykonywali z różnych materiałów – papier, tworzywo sztuczne, szkło, metal itp. skarbonkę. Wykazali się oni ogromną inwencją twórczą i z surowców wtórnych stworzyli 33 super ,,dzieła artystyczne”. Prace zostały zgłoszone do szkolnego konkursu plastyczno-technicznego ,,Moja skarboneczka” zorganizowanego przez SKO, którego celem było rozwijanie zdolności plastycznych oraz propagowanie wśród uczniów idei oszczędzania i zachęcanie ich do systematyczności i wytrwałości w gromadzeniu pieniędzy na książeczkach SKO.
Zwyciężyli: Piotr Król kl IV, Łucja Tokarczyk kl V, Martyna Janik kl IV, Rafał Mordarski kl IV, Wojciech Szumilas kl IV, Kinga Tokarczyk kl V, Wiktoria Tokarczyk kl.VI. Głównym fundatorem nagród był Bank Spółdzielczy w Limanowej.


Światowy Dzień Łamigłówek
Warto rozwiązywać zagadki, składanki i łamigłówki, które uczą skupienia, koncentracji, spostrzegawczości, logicznego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Aktyw SKO postanowił uczcić to ciekawe święto i przygotował akcję ,,łamigłowiSKO”. Na jadalni szkolnej zostały przygotowane stoiska z różnorodnymi zestawami łamigłówek: puzzlowiSKO, zapałkowiSKO, labiryntowiSKO, obrazowiSKO do rozwiązania których potrzebny był otwarty umysł i chęć zabawy. Na przerwach chętni uczniowie z klas 1-8 rozwiązywali wybrane przez siebie zadania. Emocje sięgały zenitu! Bardzo duże zainteresowanie wzbudził konkurs ,,rebusowiSKO”, który polegał na rozwiązaniu rebusów i poznaniu pojęć używanych podczas załatwiania różnorodnych spraw w banku. Zaangażowanie dzieci zostało nagrodzone gadżetami przekazanymi przez Bank Spółdzielczy w Limanowej.




















Pomagamy Karolkowi
Cudownie jest pomagać, a gdy łączymy siły z wielu stron, efekty są jeszcze piękniejsze. Szkolna Kasa Oszczędności we współpracy z Samorządem Uczniowskim i Kołem Wolontariatu zorganizowała tydzień charytatywny, podczas którego zbierano fundusze na rehabilitację Karolka, chłopca z porażeniem mózgowym.
Członkowie SKO przygotowali dla całej społeczności uczniowskiej kisiel oraz warsztaty robienia gniotków sensorycznych. Zachęcali do pomocy hasłem ,, Kisielek zjadasz – Karolkowi pomagasz, a gniotki kupujesz – rehabilitację fundujesz”. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem!





Historia Banku Spółdzielczego
145-lecie istnienia Banku Spółdzielczego w Limanowej to idealna okazja, aby uczniowie zapoznali się z jego historią. Członkowie SKO postanowili przedstawić społeczności uczniowskiej najważniejsze wydarzenia z działalności banku w bardzo nietypowy sposób. Otworzyli szkolną ciastkarnię ,,ciastkowiSKO”, w której można było nabyć ciastko z wróżbą i ,,historycznym’’ nadzieniem, czyli krótką informacją z dziejów powstania i działalności Banku Spółdzielczego w Limanowej. Chętnych na smakołyk nie brakowało, bo, jak zachęcała reklama stoiska, ,,Historię banku poznać chcesz, wystarczy tylko ciastko zjeść’’




Pojęcia bankowe
Gotówka coraz częściej wychodzi z użycia i już nawet dzieci wolą dostawać kieszonkowe na rachunek bankowy, a nie do skarbonki. Dlatego ważne jest, aby uczniowie poznali podstawowe pojęcia , którymi powinni umieć posługiwać się, korzystając z usług bankowych. Aktyw SKO stworzył i umieścił na gazetce ściennej mini słowniczek najczęściej pojawiających się pojęć bankowych. Obok każdego terminu zaprezentowali krótkie wyjaśnienie ,które z całą pewnością pomoże każdemu odnaleźć się w świecie bankowym.

Z kalendarza historii
Mimo upływu czasu idea powiązania spółdzielczości bankowej ze Szkolnymi Kasami Oszczędności nie straciła nic ze swej aktualności. Bank Spółdzielczy w Limanowej, kontynuujący tradycje Towarzystwa Zaliczkowego, popularyzuje oszczędzanie w SKO. Nasze koło aktywnie współpracuje z bankiem . Z okazji jubileuszu 145 – lecia istnienia tejże instytucji członkowie przygotowali na korytarzu szkolnym wystawę zatytułowaną ,,Z kalendarza historii Banku Spółdzielczego’’. Przekazane w ten sposób ciekawostki historyczne wzbudziły spore zainteresowanie wśród społeczności uczniowskiej.

Kartki dobroczynne
Przed Świętami Bożego Narodzenia aktyw SKO we współpracy z Samorządem Uczniowskim włączył się w akcję charytatywną Świąteczne Kartki Dobroczynne zainicjowaną przez Stowarzyszenie Sursum Corda. Organizacja ta wspiera osoby chore i niepełnosprawne. Dochód ze sprzedaży w całości przekazano na konto Stowarzyszenia.

Przedstawiciele banku spółdzielczego w szkole
Dnia 13 grudnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Siekierczynie odbyło się spotkanie uczniów klas I-IV i V-VIII z przedstawicielami Banku Spółdzielczego, Panem Wojciechem Grzegorzkiem – dyrektorem oddziału Limanowa i Panią Eweliną Dudek. Celem spotkania było wyjaśnienie dzieciom, w jaki sposób funkcjonuje bank i Szkolna Kasa Oszczędności oraz jak bezpiecznie poruszać się po rynku finansowym.
Dzieci były bardzo zainteresowane powyższymi informacjami , miały dużo pytań. Chętnie też uczestniczyły w zorganizowanym quizie, w którym za poprawne odpowiedzi otrzymywały gadżety od Banku. Miłą częścią spotkania było podsumowanie szkolnych konkursów zorganizowanych przez SKO: konkursu plastycznego,, doSKOnała moneta”, konkursu matematycznego ,,Bank i matematyka” oraz dyktanda ,,Pejzaż bankowy”. Laureatom wręczono nagrody ufundowane między innymi przez Bank Spółdzielczy.








KiermaszowiSKO świąteczne
Z inicjatywy SKO, 12 grudnia na korytarzu szkolnym odbył się kiermasz świąteczny, celem popularyzacji różnych sposobów zdobywania funduszy, czyli rozwijania przedsiębiorczości oraz kreatywności uczniów. Aktyw SKO sprzedawał ozdoby świąteczne wykonane własnoręcznie podczas świetlicowych warsztatów plastyczno-technicznych. Wśród nich znalazły się stroiki z gałązek świerku srebrnego, kartki świąteczne, choinki z siana i włóczki, aniołki z makaronu oraz zawieszki z masy gipsowej. Różnorodność ozdób i pomysłowość uczniów przerosła najśmielsze oczekiwania. Nikt nie spodziewał się, że klienci będą z wyprzedzeniem rezerwować świąteczne gadżety. Atmosfera kiermaszu była niepowtarzalna. Przy dźwiękach kolęd można też było napić się pysznej zimowej herbaty, zjeść muffinkę cynamonowo-marchewkową lub jabłuszko z galaretką. Akcja zakończyła się sukcesem!






Konkurs matematyczny
Szkolny konkurs ,,Bank i matematyka” odbył się w grudniu. Jego celem było pokazanie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym. Oprócz umiejętności matematycznych uczniowie musieli posiadać podstawową wiedzę z zakresu „małej ekonomii”, w szczególności: przeprowadzać obliczenia na pieniądzach, obliczać odsetki bankowe, odczytywać informacje z wyciągów z kont bankowych . W konkursie wzięło udział 16 członków SKO. Zwyciężyli: Natalia Litwa (kategoria klas 3-4), Michał Piastusiński (kategoria klas 5-6), Anna Hybel (kategoria klas 7-8). Głównym fundatorem nagród był Bank Spółdzielczy w Limanowej.


Bezpiecznie w banku i na drodze
Na zajęciach świetlicowych uczniowie uczestniczyli w cyklu lekcji dotyczących zasad bezpieczeństwa w banku i na drodze. Zapoznano ich z zagrożeniami związanymi z poruszaniem się po drodze i w cyberświecie, wykorzystując filmy zrealizowane w formule „nauka przez działanie”, czyli polegające na dokonywaniu wyborów przez uczniów i tym sposobem kreowaniu losów bohaterów.
Podsumowaniem zajęć są przygotowane przez uczniów prace do konkursów, a mianowicie: makieta z sytuacją bezpiecznego zachowania się rowerzysty i pieszego przed przejazdem kolejowo – drogowym do ogólnopolskiego konkursu ,,Kierunek bezpieczeństwo” oraz prezentacja multimedialna ,,Bankuj bezpiecznie” do konkursu ,, Warto oszczędzać w SKO w Banku Spółdzielczym w Limanowej’’.

Konkurs polonistyczny
Szkolny konkurs ,,Pejzaż bankowy” polegał na napisaniu dyktanda ortograficznego. Jego celem było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną oraz poznanie historii powstania pieniędzy i banków. Do konkursu zgłosiło się 11 członków SKO. Zwyciężyły: Zuzanna Florek kl VII, Anita Hybel kl VII i Łucja Tokarczyk kl V. Głównym fundatorem nagród był Bank Spółdzielczy w Limanowej.



Zaprzyjaźnij się z pieniędzmi i bankiem
Naturalnym pragnieniem każdego człowieka jest poczucie ekonomicznego bezpieczeństwa. Aby to osiągnąć, w swych działaniach i staraniach należy kierować się trafnymi, dobrze przemyślanymi decyzjami, a do tego niezbędny jest podstawowy zakres wiedzy ekonomicznej. Aktyw SKO opracował i umieścił na korytarzu szkolnym, na gazetce ściennej, ciekawe informacje na temat historii pieniędzy i banków oraz najważniejsze wskazówki, jak korzystać bezpiecznie z usług bankowych. Z pewnością treści te przydadzą się w podejmowaniu przez uczniów pierwszych finansowych decyzji.

Światowy Dzień Oszczędzania
31 października obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania . To wydarzenie może pochwalić się dość długą i ciekawą historią. Powstało bowiem jako projekt przedstawicieli banków europejskich, którzy zebrali się podczas pierwszej Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku. W zjeździe uczestniczyli przedstawiciele 27 krajów w liczbie 354 osób. Zgodnie doszli do wniosku, że dzięki oszczędzaniu społeczeństwo może zapewnić sobie stabilizację i odpowiedni rozwój. W Niemczech w latach 50-tych został stworzony symbol idei oszczędzania w postaci sympatycznego ludzika o nazwie Sparefroh, czyli szczęśliwy oszczędzający. Członkowie SKO wykorzystali powyższą informację i w Dniu Światowego Oszczędzania przygotowali fotościankę ,, Sto twarzy szczęśliwego oszczędzającego”, na której każdy wpłacający na SKO mógł zrobić sobie niepowtarzalne zdjęcie, a tym samym promować kulturę codziennego oszczędzania .


Turniej klas
Uczniowie klas I – III uczestniczyli w turnieju pod hasłem „ Drużynowe wyzwanie – oszczędzanie”. Celem jego było promowanie praktyki systematycznego oszczędzania pieniędzy i racjonalnego gospodarowania nimi. W zmaganiach wzięły udział pięcioosobowe drużyny z poszczególnych klas. Na uczniów czekały różnorakie konkurencje i zadania : skok do skarbonki, liczygrosz, wydać czy zaoszczędzić oraz układanie puzzli z budynkiem Banku Spółdzielczego. Wesołą zabawę przerywały okrzyki: „SKO – to jest to!” i „Hej, ho! – Oszczędzaj w SKO!”. Po zaciętej walce najwięcej punktów – jednogroszówek – zebrała klasa III.

















Warsztaty plastyczno-techniczne
Na świetlicy szkolnej dla uczniów klas I-III przygotowano warsztaty plastyczno-techniczne, których celem było propagowanie idei oszczędzania, a także rozwijanie zdolności, wrażliwości, wyobraźni , twórczego myślenia oraz kształtowanie umiejętności współpracy w grupie i pomagania sobie nawzajem. Uczniowie poznali historię symbolu idei oszczędzania -sympatycznego ludzika o nazwie Sparefroh. Następnie, mając do dyspozycji żołędzie, ołówki, druciki kreatywne, pomponiki, tworzyli jego postać, doskonale się przy tym bawiąc.





Oszczędzanie to wyzwanie
Niektórym osobom oszczędzanie przychodzi z dużą trudnością. Często ta umiejętność wiąże się z pracą nad nawykami. Można się ich nauczyć. Październik okrzyknięto miesiącem oszczędzania, dlatego SKO podjęło wyzwanie i zachęcało całą społeczność szkolną do systematycznego odkładania pieniędzy. Kilka pomysłów członkowie umieścili na tablicy informacyjnej SKO.

Jest nas coraz więcej
12 października dzieci z klasy pierwszej podczas pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Krasińskiego w Siekierczynie tradycyjnie powiększyły szeregi SKO, przyrzekając: „Do Szkolnej Kasy Oszczędzania przystępujemy i oszczędzać systematycznie będziemy”. Z tej okazji nowi członkowie otrzymali książeczki SKO oraz pamiątkowe kubki od Banku Spółdzielczego w Limanowej.

Konkurs plastyczny
Szkolny konkurs ,,doSKOnała moneta” zorganizowany przez SKO w miesiącu wrześniu polegał na zaprojektowaniu monety, którą chciałyby posługiwać się dzieci. Umożliwił uczniom zaprezentowanie swoich talentów artystycznych, rozwijanie ich wyobraźni i aktywności twórczej poprzez stosowanie kreatywnych sposobów wyrażania swoich pomysłów z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Wpłynęło wiele prac, spośród których jury wybrało najciekawsze, oceniając pomysłowość i estetykę wykonania. Zwyciężyli: Łucja Tokarczyk kl V, Rafał Mordarski kl IV, Magdalena Trystuła kl V i Faustyna Pietrzak kl IV. Głównym fundatorem nagród był Bank Spółdzielczy w Limanowej.


Loteryjka Ciułacza
Celem szkolnego konkursu ,,Loteryjka Ciułacza” jest wdrażanie uczniów do oszczędności, systematyczności i racjonalnego gospodarowania posiadanymi pieniędzmi. Pod koniec każdego miesiąca będzie odbywało się losowanie nagród rzeczowych wśród uczniów, którym uda się uzbierać i wpłacić na książeczkę SKO co najmniej 40zł. Pierwsze losowanie już za nami.


Warto oszczędzać w SKO
Szkoła zgłosiła się do udziału w konkursie ,,Warto oszczędzać w SKO w Banku Spółdzielczym w Limanowej”. Celem konkursu jest edukacja finansowa dzieci i młodzieży, popularyzacja oszczędzania oraz szerzenie wiedzy o działalności Banku.
