XXIV Gminny Przegląd Grup Kolędniczych

      Możliwość komentowania XXIV Gminny Przegląd Grup Kolędniczych została wyłączona

W niedzielę 12 stycznia 2020 r. odbył się w świetlicy wiejskiej w Starej Wsi XXIV Przegląd Grup Kolędniczych z Gminy Limanowa. Przegląd otworzył Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Młyńskim, witając wszystkich uczestników oraz przybyłych gości. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk oraz Urszula Nowogórska, Radny Sejmiku Woj. Małopolskiego oraz Prezes MOT Grzegorz Biedroń, Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga.

W ramach przeglądu zaprezentowało się 5 grup dziecięcych, 1 młodzieżowa i 4 grupy dorosłe. Zgodnie z tradycją w grupach mogą występować wyłącznie chłopcy i mężczyźni. Grupy prezentują programy zgodne z tradycją kolędowania w regionie, z którego pochodzą – odpowiedni strój, rekwizyty, gwarę oraz repertuar kolęd i pastorałek.
Naszą szkołę reprezentowała dziecięca Grupa Kolędnicza z Gwiazdą w składzie: Maciej Biernat z kl.VI, Jakub Szewczyk z kl.IV, Michał Pałka z kl.III, Tomasz Smaga z kl.III i Fabian Daniel z kl.I oraz młodzieżowa Grupa Kolędnicza „Trzej Królowie” w składzie: Gracjan Daniel z kl.VIII, Robert Hybel z kl.VIII i Kamil Pałka z kl.VII.

Grupy kolędnicze oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Benedykt Kafel – etnograf z MCK „Sokół” w Nowym Sączu, Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta z MCK „Sokół” w Nowym Sączu oraz Marta Smólczyńska – etnolog z MCK „Sokół” w Nowym Sączu.
Komisja bardzo wysoko oceniła nasze Grupy Kolędnicze przyznając im I miejsce – każdej w swojej kategorii oraz nagrodę pieniężną w kwocie 500,00 zł. Ponadto Komisja wydelegowała obydwie grupy na dalsze eliminacje – XXI Powiatowy Przegląd Kolędniczy „Zagrojcie Ta Turoniowi” w Lubomierzu.
Wręczenia nagród grupom uczestniczącym w Przeglądzie dokonali: Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut i Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Młyński wraz z zaproszonymi gośćmi Posłami na Sejm RP Urszulą Nowogórską i Wiesławem Janczykiem oraz Radnym Sejmiku Woj. Małopolskiego Grzegorzem Biedroniem.

Grupy Kolędnicze przygotowały panie: Zdzisława Zoń i Monika Płachta.
Serdecznie gratulujemy uczniom i ich opiekunom zdobytych miejsc oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach Przeglądu Kolędniczego.