Andrzejki klas I-III.

      Możliwość komentowania Andrzejki klas I-III. została wyłączona

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W noc poprzedzającą Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.

Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W miniony poniedziałek 20 listopada 2023 roku uczniowie klas I-III przenieśli się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych.

Ten czarodziejski dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Andrzejki rozpoczęły się wróżbami przygotowanymi przez uczniów samorządu. Były różne rodzaje wróżb, a każda z nich miała inne znaczenie. Przebijanie szpilką serc z imionami dziewcząt i chłopców, „kubki przyszłości”, lanie wosku, ustawianie butów, czy zabawa „Kim będę w przyszłości?”- to tylko niektóre z całego zestawu wróżb, które uatrakcyjniły andrzejkowe spotkanie. Wszystko po to, aby „zajrzeć” w przyszłość, oczywiście z przymrużeniem oka. Zorganizowana impreza andrzejkowa, pełna wrażeń i pozytywnych emocji, była wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.