Święto Niepodległości 2013

      Możliwość komentowania Święto Niepodległości 2013 została wyłączona

11 listopada to dla nas Polaków największe święto narodowe. W 1918 roku po zakończeniu I wojny światowej, po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Data 11 listopada skłania nas do przypomnienia losów Ojczyzny i do szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo.

W dniu 8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel. W wierszach i pieśniach patriotycznych uczniowie nawiązali do ciężkich czasów zaborów, walk Polaków o niepodległe państwo, o polskość. Dyrektor szkoły podziękowała uczniom, nauczycielom – mgr J. Machynii, mgr Monice Płachta za przygotowanie uroczystości, podkreślając jednocześnie, że szacunek dla historii i dziejów naszego narodu to współczesny wyraz patriotyzmu. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju.

W dniu 11 listopada odbyła się uroczystość środowiskowa z okazji Święta Niepodległości – „MODLITWĄ UCZCIMY PAMIĘĆ I WDZIĘCZNOŚĆ” w naszym Kościele Parafialnym. Dzień 11 listopada to pamięć o tych, którzy wywalczyli dla nas tę wolność. Na początku odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych, a następnie wypominki narodowe. W modlitwie zgromadzeni mieszkańcy wsi, uczniowie, nauczyciele oddali hołd naszym Bohaterom, którzy dla Ojczyzny złożyli dar swego życia. Była to prawdziwa lekcja historii. Całość uroczystości uświetnił występ chóru uczniowskiego, który prowadzi Ks. Prałat mgr Marian Cebula – proboszcz naszej parafii, nauczyciel religii. Dziękujemy Ks. Proboszczowi mgr M. Cebuli i Ks. Prałatowi S. Kozie za umożliwienie wszystkim, przeżycia tego święta w zadumie i modlitwie.