„Wolna, niepodległa” – 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

      Możliwość komentowania „Wolna, niepodległa” – 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została wyłączona
Nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła pamięta” z okazji Narodowego Święta Niepodległości

„Wolna, niepodległa” to główne hasło uroczystej akademii, która odbyła się dnia 8 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Siekierczynie z okazji Narodowego Święta Niepodległości upamiętniając 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Dokładnie o godz. 1100 wszyscy uczniowie, pracownicy szkoły, a także nauczyciele zebrali się na świetlicy szkolnej. Panowała podniosła atmosfera. Galowe stroje uczniów ozdabiały biało-czerwone kotyliony.
Po wprowadzeniu sztandaru i zabraniu głosu przez Panią Dyrektor punktualnie o godz. 1111 został uroczyście odśpiewany hymn Polski.
Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę (księża, nauczyciele, rodziny).
Interpretacje muzyczne i scenki teatralne pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Bardzo efektownie prezentowały się dziewczynki z klasy V w pantomimie utraty przez Polskę wolności i w tańcu z flagą. Wymowna była scena, gdy dzieci pytały współczesną Polskę co zrobić, aby nie było przemocy, narkotyków, aby rodzice mieli dla nich czas i nie musieli spędzać mnóstwa czasu przy komputerze.
Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje nad tym jak wygląda obecnie nasz patriotyzm, na czym ma on polegać.
Piosenka „Niepodległość trudne słowo” na zakończenie części artystycznej pobudziła do refleksji: co należy zrobić, aby nie utracić wolności ojczyzny. Całej uroczystości towarzyszyła cisza, skupienie i zaduma.
Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy III, IV,V, VI, VII, VIII pod kierunkiem Pani mgr Marii Młynarczyk i Pani mgr Moniki Płachty.
Po zakończeniu akademii głos zabrała ponownie Pani Dyrektor mgr Józefa Setlak dziękując uczniom za wzruszający występ artystyczny. Dopełnieniem uroczystości w naszej szkole było odczytanie przez Panią Dyrektor listu okolicznościowego Posła na Sejm RP Pana Wiesława Janczyka, w związku ze Świętem Niepodległości.

Uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości kontynuowane były w środowisku lokalnym w niedzielę 10 listopada 2019 r. w kościele parafialnym w Siekierczynie.
Przed Mszą Św. uczniowie i zgromadzeni wierni odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, a młodzież ponownie przedstawiła montaż słowno-muzyczny „Wolna, niepodległa” dla wszystkich zgromadzonych na wspólnej Mszy Św.
Podczas uroczystości uczniowie naszej szkoły obecni byli ze sztandarem szkoły. Dziękujemy Ks. Proboszczowi mgr Kazimierzowi Matusikowi oraz Ks. Prałatowi Stanisławowi Kozie za wspólne świętowanie Dnia Niepodległości.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy tych, którzy wywalczyli dla nas wolność.
Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.