Wycieczka do Krakowa

      Możliwość komentowania Wycieczka do Krakowa została wyłączona

14 października 2021 roku uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami wczesnym rankiem wyruszyli w drogę do Krakowa, aby tam obejrzeć spektakl „Balladyna” w Teatrze Groteska.
W tej oryginalnej interpretacji utworu Juliusza Słowackiego dwupoziomowość świata przedstawionego (świat elfów i świat ludzi) została przełożona na świat aktorów i świat lalek. Niezwykle ciekawe były relacje pomiędzy podmiotem- animatorem i przedmiotem-lalką. Wszyscy byli zaskoczeni tak oryginalnym pomysłem stworzonym przez reżysera spektaklu. Poza tym każdy mógł przekonać się, jak trudna jest praca aktora i jak wiele wysiłku trzeba włożyć, aby przekaz skierowany do widzów był trafny.

Teatr to jednak nie jedyny cel wyjazdu.
Kolejny punktem wycieczki był Wawel – wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości. Zachwyt wśród uczniów budził także widok na Wisłę ze Wzgórza Wawelskiego. Piękne słońce sprawiało, że panorama miasta była niemal jak z bajki.
Uczniowie razem z przewodnikami zwiedzali Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Można było zobaczyć główną ekspozycję wnętrz zamkowych i komnaty stanowiące apartamenty wielkorządców krakowskich. Uwagę przykuwały piękne arrasy oraz pamiątkowe meble.
Po godzinnej wędrówce „zamkowymi korytarzami” czas było „obudzić” smoka wawelskiego. Spacerkiem wszyscy dotarli pod Smoczą Jamę – jaskinię, którą według legendy w dawnych czasach zamieszkiwał smok. Korytarz jaskini doprowadził grupę wprost pod pomnik smoka wawelskiego.

Później uczniowie przeszli w stronę Rynku Głównego w Krakowie. Tam zobaczyli m.in. budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, pomnik Adama Mickiewicza, Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską.
„Atrakcją” okazały się także krakowskie gołębie, które zawsze witają turystów na płycie rynku.
Wycieczka okazała się niezwykle trafnym pomysłem, zwłaszcza, że łączyła w sobie „przyjemne” z „pożytecznym”.