Spotkanie ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Limanowej

      Możliwość komentowania Spotkanie ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Limanowej została wyłączona

      W dniu 10 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Limanowej. Na spotkanie przyjechało trzech druhów pięknym nowoczesnym samochodem ratowniczo-gaśniczym.

Tematem spotkania było przybliżenie uczniom pracy strażaka oraz działalności Straży Pożarnej. Panowie strażacy zaprezentowali dzieciom poszczególne elementy budowy wozu strażackiego, przypomnieli numery alarmowe oraz wyjaśnili w jakich okolicznościach należy wzywać pomocy straży pożarnej. Uczniowie dowiedzieli się, że praca strażaka jest ciężka i trudna, czasami może być bardzo niebezpieczna. Po krótkiej prelekcji druhowie –  strażacy pokazali wyposażenie samochodu strażackiego, chętnym uczniom zakładali hełm na głowę i pozwolili wejść do samochodu.

       Strażacy zaprezentowali dzieciom z oddziałów przedszkolnych i  klas 1-8 podstawowe zasady udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przy zdarzeniach, wymagających podjęcia jak najszybciej działań z zakresu pierwszej pomocy, jak ocenić stan osoby poszkodowanej, przedstawili prawidłowe ułożenie osoby nieprzytomnej z zachowanym własnym oddechem w pozycji bezpiecznej oraz szereg innych zagadnień dotyczących pierwszej pomocy, których znajomość może uratować życie bądź zdrowie poszkodowanych.

      Szczególnie dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się praktyczny pokaz sztucznego oddychania i masażu serca wykonywany na fantomach. Chętni uczniowie mieli okazję samodzielnie spróbować udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantoma.

Wielką atrakcją  dla wszystkich był pokaz lania wody z pompy strażackiej.

      Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze i wpłynęło na promocję zasad bezpieczeństwa i sposobów reagowania na zagrożenia, za co serdecznie dziękujemy.