Akademia z okazji 11 listopada – „Narodowe Święto Niepodległości”

      Możliwość komentowania Akademia z okazji 11 listopada – „Narodowe Święto Niepodległości” została wyłączona

Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Aby przypomnieć bardzo trudną drogę Polaków do odzyskania upragnionej Ojczyzny, uczniowie najstarszej klasy przygotowali montaż słowno-muzyczny. Narrację przeplatały przepiękne wiersze polskich poetów oraz śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu wspaniałych solistów: Jagody Król z klasy ósmej, Fabiana Daniela z klasy piątej oraz Oliwii Tokarczyk z klasy trzeciej.

Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji, Polacy nie porzucili marzeń o wolnej Ojczyźnie. Na różne sposoby polskie elity starały się zaszczepić wśród chłopów i robotników polską świadomość narodową, rozwijając różnorodne formy samokształcenia i starając się bronić języka polskiego w szkolnictwie. Postulat odbudowy państwa polskiego miały w swych programach wszystkie liczące się polskie partie polityczne. Nadzieje Polaków na odzyskanie utraconego państwa wzmacniały mnożące się spory pomiędzy zaborcami. Latem 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Już w pierwszych dniach wojny Polacy chwycili za broń, aby zademonstrować światu swe prawa do własnego państwa. Trud naszych przodków się opłacił. Po zakończeniu działań wojennych Polska stała się państwem niepodległym. Za symboliczną datę uważa się 11 listopada 1918 roku, kiedy to Józef Piłsudski otrzymał władzę od Rady Regencyjnej. Od tego momentu rozpoczął się trudny i dramatyczny proces walki o granice i kształt ustrojowy odrodzonej Rzeczypospolitej.

W ramach akcji „Szkoła do hymnu” o symbolicznej godzinie 1111 odśpiewaliśmy cztery zwrotki naszego hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”.

Nad przygotowaniem uczniów czuwała pani Halina Ujejska i Monika Płachta.