Sukcesy Grupy Kolędniczej 2015

      Możliwość komentowania Sukcesy Grupy Kolędniczej 2015 została wyłączona

10 stycznia 2015 r. w Starej Wsi odbył się XIX Przegląd Grup Kolędniczych Gminy Limanowa. W przeglądzie wystąpiło dwanaście grup kolędniczych w trzech kategoriach wiekowych. Grupy  oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Magdalena Kroh – etnograf, Zofia Skwarło – regionalista oraz Aleksander Smaga – muzyk z MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Różnorodność przygotowanych widowisk sprawiła, że ocena kolędniczych prezentacji była dla jury sporym wyzwaniem. Grupa Kolędnicza z Szopką ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie w składzie: Łukasz Król, Kornel Wojtas, Ernest Król, Gracjan Daniel, Kamil Pałka i Maciej Biernat zajęła I miejsce i została wydelegowana na Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych do Lubomierza.
Również wielkim sukcesem dla naszych kolędników zakończyły się występy podczas XVI Powiatowego Przeglądu Zespołów Kolędniczych „Zagrojcie ta Turoniowi”, który w dniach 17-18 stycznia br. odbywał się w Lubomierzu. Na konkurs przybyło aż 27 grup z terenu całego powiatu limanowskiego. Występy kolędników z wielką uwagą śledziła 3-osobowa Komisja w składzie: mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog, mgr Benedykt Kafel – etnograf, dr hab. Stanisław Węglarz – etnolog. Grupa Kolędnicza z Szopką ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie zdobyła I miejsce, otrzymując tym samym przepustkę na kolejny szczebel konkursu, którym jest występ podczas ogólnopolskiego konkursu „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu (jako jedyna z gminy Limanowa).
Podczas XVIII Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu wystąpiły 24 grupy kolędnicze. Tutaj również naszym kolędnikom udało się wywalczyć bardzo wysokie – II miejsce. Gratulacje!!! PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE na trwałe już wpisało się w kalendarz najważniejszych dorocznych imprez folklorystycznych na terenie Polski południowej, mających na celu kultywowanie i upowszechnianie ludowych tradycji kolędniczych. W roli głównych wykonawców występują – zgodnie z tradycją – chłopcy – ci mali i ci trochę tylko starsi. Kolędowanie ożywia bliskie nam Polakom wspomnienia, związane z przeżywaniem okresu Świąt Bożego Narodzenia.
Grupę przygotowały panie Zdzisława Zoń i Monika Płachta.
Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom!