JASEŁKA 2017

      Możliwość komentowania JASEŁKA 2017 została wyłączona

Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, a nazwa wywodzi się od słowa „jasło” oznaczającego „żłób”. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczamy Orszak Trzech Króli. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę wystawił w 1223 r. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z Włoch w XVI wieku. Teksty jasełkowe zwykle były anonimowe, przerabiane wielokrotnie, często zawierały wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń.

W naszej szkole każdego roku wystawiane są Jasełka w wykonaniu uczniów klas starszych, przygotowane pod kierunkiem pani Zdzisławy Zoń. W tym roku wystawiono Jasełka pod tytułem „Książę pokoju”. Autorem scenariusza jest Adam Szafraniec. Są to Jasełka współczesne, odwołujące się do aktualnych wydarzeń. Osią scenariusza jest zestawienie dwóch postaci: Heroda oraz Jezusa. Fabuła oparta jest na Ewangelii św. Mateusza, w której pojawia się wątek Heroda i Trzech Mędrców. Znalazła się też piosenka pt. „Siedem grzechów głównych” opisująca Heroda i złych ludzi. Dużym walorem Jasełek jest piosenka misyjna, którą autor wprowadził do scenariusza mając na uwadze coraz częściej organizowane w Polsce Pochody Trzech Króli i inne akcje misyjne odbywające się w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Jasełka były wystawiane na akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka, dla rodziców na wywiadówce oraz dla uczniów naszej szkoły na apelu podsumowującym wyniki nauczania i zachowania.