„Terapeutyczna moc książek”

      Możliwość komentowania „Terapeutyczna moc książek” została wyłączona

28 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyło sie niezwykłe spotkanie z panią dr Wandą Matras – Mastalerz, biblioterapeutką i wykładowcą na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Współorganizatorem tego spotkania była Szkoła Podstawowa Nr 2 w Siekierczynie obok Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, Gminnej Biblioteki – filia w Siekierczynie oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej.

Spotkanie przebiegało pod hasłem „Książka na receptę z receptą na życie” i oprócz uczniów naszej szkoły, nauczycieli i bibliotekarzy, przybyli również rodzice oraz mieszkańcy Siekierczyny. Prowadząca w miłej i pogodnej atmosferze przybliżyła zgromadzonym termin „książki na receptę” i cytując słowa Henryka Sienkiewicza „Gdy ktoś czyta, zawsze się czegoś nauczy, albo się czegoś nauczy, albo się uśmiechnie, albo zaśnie – w każdym razie skorzysta”, ukazywała niezwykle ważną rolę książek w życiu każdego człowieka. Przekonywała do czytania książek małym dzieciom, jak też podkreślała bardzo istotne znaczenie czytania dla uczniów oraz dla dorosłych. I przy tej okazji przedstawiła propozycję terapeutycznych książek, dla dzieci, a także dla dorosłego czytelnika. Pani dr Matras – Mastalerz przekonująco i ciekawie mówiła o tak ważnej roli książki w życiu człowieka, że i uczniowie i dorośli z wielka uwagą wysłuchali wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną.
Książka to nie tylko dobry sposób na nudę, ale możliwość wzbogacenia wiedzy o świecie i o człowieku, poznawania jego emocji ,a przy okazji własnych. To również szansa na rozumienie zachowań i uczuć innych ludzi, a także własnych. Czytanie literatury nie tylko przenosi nas w różne nieznane miejsca, ale pozwala spotkać się z niezwykłymi ludźmi, czasem pozwala uciec od szarej i nieciekawej codzienności. Czytanie to wspaniały „trening dla umysłu”, zatem czytajmy książki!
Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.