Finał XIV Małopolskiego Konkursu „Ziemio Ojczysta”

      Możliwość komentowania Finał XIV Małopolskiego Konkursu „Ziemio Ojczysta” została wyłączona

20 czerwca 2018 roku w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbył się uroczysty finał XIV Małopolskiego Konkursu Literackiego i Plastycznego „Ziemio Ojczysta” z udziałem naszej uczennicy z klasy pierwszej MARIKI WOJTAS, która zdobyła Nagrodę III Stopnia za pracę pt. „Polskie krajobrazy”.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 101 w Krakowie, a celem kształtowanie postaw patriotycznych, umacnianie świadomości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem, rozwijanie wrażliwości na piękno i dziedzictwo narodowe naszej Ojczyzny. „Ziemio Ojczysta, błyszcząca rosą o poranku, pachnąca skoszoną trawą w południowym słońcu, szeleszcząca sitowiem o zmierzchu, zdobywana w trudzie i znoju, zniewolona i odrodzona, opiewana w poematach… Jak Cię na nowo opisać?” – brzmiało motto konkursu. Konkurs został objęty Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Honorowym patronatem objęli konkurs również Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Konsul Honorowy Królestwa Danii Janusz Kahl i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a opieką merytoryczną redakcja Zeszytów Naukowych Towarzystwa Doktorantów UJ.
Przewodnicząca jury konkursu, gratulując uczniom sukcesu, zwróciła się do laureatów słowami: „Wasze prace są wspaniałymi owocami miłości do ojczyzny i namysłu nad tym, jak taka miłość w dzisiejszych czasach powinna wyglądać”.
Uroczystość uświetniono występem chóru, odczytaniem fragmentów literackich prac konkursowych oraz prezentacją nagrodzonych prac plastycznych. Podziękowanie otrzymała również pani opiekun Zdzisława Zoń. Gratulujemy Marice osiągniętego sukcesu!

Na zakończenie tego miłego dnia pani wychowawczyni zabrała Marikę do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie, w którym znajdują się zwierzęta z różnych zakątków świata. Była to niecodzienna lekcja przyrody.