Apel: 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 – Maja

      Możliwość komentowania Apel: 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 – Maja została wyłączona

Witaj majowa jutrzenko – te słowa były myślą przewodnią wspomnienia 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 – Maja.
Z tejże właśnie okazji, w dniu 30 kwietnia 2019 r, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Swoim udziałem w Narodowym Święcie Konstytucji mieliśmy okazję wyrazić swój patriotyzm.

Klasa IV i V zaprezentowała pantomimę, podczas której przybliżyła wszystkim obecnym na sali widzom, sytuację polityczno – gospodarczą chylącej się ku upadkowi Ojczyzny oraz jej próbę ratowania, później zdradę Targowiczan, a na końcu jej całkowity upadek. Nie zabrakło również akcentów symbolicznych: biało-czerwonej flagi, na upamiętnienie święta poprzedzającego dzień 3 Maja, Święta Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Niezwykle pięknie w czasie akademii wybrzmiała pieśń „Witaj majowa jutrzenko” przy akompaniamencie Pani mgr Moniki Płachty. Pieśń podkreśliła doniosły moment odczytania aktu ustawy zasadniczej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Konstytucja 3-Maja, pomimo, iż tak naprawdę nie zdążyła wejść w życie, przez wszystkie następne lata, aż po dziś dzień, jest powodem do wielkiej dumy dla Polaków. Była pierwszym w Europie i drugim na świecie tak ważnym dokumentem.
Po występach uczniów głos zabrała Pani dyrektor szkoły, która w swym wystąpieniu pogratulowała uczniom pięknego występu i wszystkim najmniejszym słuchaczom zachowania pięknej postawy patriotycznej.

Apel przygotowała mgr Maria Młynarczyk.