Kolejna wycieczka klas I- III w ramach programu „Poznaj Polskę”

      Możliwość komentowania Kolejna wycieczka klas I- III w ramach programu „Poznaj Polskę” została wyłączona

28 października  2022 r. uczniowie klas I- III  wraz z wychowawcami: Panią Moniką Płachtą, Panią Moniką Borucką oraz Panią Magdaleną Janik wyruszyli na wycieczkę w ramach programu „Poznaj Polskę” do Krakowa- Łagiewnik.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach-  największej świątyni
w Archidiecezji Krakowskiej i jednej z największych w Polsce

. Uczniowie poznali centralny punkt we wnętrzu bazyliki – obraz Jezusa Miłosiernego oświetlony snopem światła padającego z góry. Dzieci dowiedziały się również, że tabernakulum w kształcie kuli otoczone aureolą,  jest znakiem, że Łagiewniki to Światowe Centrum Kultu Bożego Miłosierdzia i zostało wkomponowane w wykonany z brązu krzew targany wiatrem. Symbolizuje on  „los człowieka targanego wichrami współczesności”- własną słabością i grzechem. Obok bazyliki znajduje się wieża widokowa,
z której dzieci mogły oglądać panoramę Krakowa. Widoczna z daleka wieża jest znakiem rozpoznawczym Sanktuarium.

Po Łagiewnikach przyszedł czas na centrum Krakowa, gdzie dzieci mogły zobaczyć Kościół Świętego Franciszka, który jest jedną z pierwszych ceglanych budowli w Krakowie. Wyjątkowy klimat wnętrza bazyliki tworzą dzieła i witraże Stanisława Wyspiańskiego.
Następnie spacerując po Plantach Krakowskich wszyscy dotarliśmy  do „Gospody Koko”, która znajduje się na ulicy Gołębiej, gdzie dzieci zjadł pyszny obiad.

Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy  Reprezentacyjne Komnaty Królewskie na Wawelu. Tutaj odbywały się posiedzenia sejmu i senatu, królewskie audiencje i uroczystości weselne oraz bale. Dzieci zobaczyły: Salę Turniejową, Salę Poselską, Salę Pod Ptakami, Salę Pod Orłem.
Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się Sala Poselska, którą zdobi unikatowy strop zdobiony głowami wawelskimi oraz prawdziwa perła wyposażenia sal zamkowych- słynne arrasy zamawiane na specjalne zamówienie króla Zygmunta Augusta.

Po zamku przyszedł czas na spotkanie ze Smokiem Wawelskim- najsłynniejszą atrakcją Krakowa. Tam dzieci mogły sobie wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Podążając uliczkami Krakowa dotarliśmy do najprawdopodobniej najmniejszej fabryki cukierków karmelowych na świecie „Ciuciu Artist”, gdzie dzieci mogły uczestniczyć w pokazie produkcji cukierków
i brać udział w warsztatach karmelarskich. Każde dziecko wykonało dla siebie lizaka oraz cukierki.

Niestety wszystko, co dobre kiedyś się kończy.  Z żalem żegnaliśmy Kraków, który zrobił  na nas wielkie wrażenie. Wszystkie dzieci zgodnie oświadczyły, że chętnie odwiedzą kolejny raz stolicę Małopolski.