Z WIZYTĄ W STOLICY… z programu „Poznaj Polskę”

      Możliwość komentowania Z WIZYTĄ W STOLICY… z programu „Poznaj Polskę” została wyłączona

W dniach od  24-26 października uczniowie klasy IV, V, VI, VII i VIII  naszej szkoły, pod opieką wychowawców Pani Joanny Sławek, Pani Barbary Kwit, Pani Wiolety Setlak-Wojtas i Pana Jarosława Machynii, uczestniczyli  w trzydniowej wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. 
W drogę wyruszyliśmy o 4.30 w poniedziałek- pełni entuzjazmu, mimo tego, że czekała nas długa podróż. Warszawa przywitała nas piękną słoneczną pogodą.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Centrum Nauki Kopernik, gdzie kilka godzin spędziliśmy na interaktywnej wystawie. Na stanowiskach doświadczalnych i odpowiednich narzędziach  samodzielnie poszerzaliśmy swoją wiedzy i wyjaśnialiśmy wiele zjawisk. Każdy z uczestników wycieczki mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie.
Mieliśmy też okazję spacerować uroczymi alejkami Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie obejrzeć monumentalne pomniki przyrody, rozłożyste stare drzewa, strzeliste sosny, dział roślin różnych środowisk- leczniczych, ozdobnych czy pnączy.
Kolejnym punktem naszych wędrówek był autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego, gdzie  mogliśmy zobaczyć zachowane fragmenty murów między posesjami i ściany przedwojennych budynków.
Zwiedziliśmy także dziedziniec Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest  hołdem  mieszkańców Warszawy dla walczących i poległych w powstaniu.
Ważnym punktem naszych wędrówek było poznanie Historycznego Zespołu Miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem.Przeszliśmy reprezentacyjną drogą prowadzącą od Zamku Królewskiego aż do Wilanowa. Zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta III Wazy, Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela, Rynek Starego Miasta, Barbakan,Pomnik Małego Powstańca. Uczestniczyliśmy również w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podziwialiśmy Pałac Prezydencki i znajdujące się na trasie wędrówki ważne miejsca i pomniki.
Przebywając w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wzięliśmy udział w lekcji muzealnej, poznaliśmy historię rodu Sobieskich, zwiedziliśmy komnaty króla, a następnie odwiedziliśmy ogród przed pałacem.
Ważnym punktem wycieczki była wizyta w Zespole zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, gdzie poznaliśmy historię nekropolii oraz mogliśmy odwiedzić groby znanych i zasłużonych Polaków.
Niezwykle ciekawym miejscem dla uczestników wycieczki był Stadion Narodowy- najnowocześniejsza  arena wielofunkcyjna i jedno z najlepszych miejsc, gdzie odbywają się ważne wydarzenia sportowe, rozrywkowe i biznesowe. Wśród naszych uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, mieliśmy okazję z góry podziwiać ogrom tego obiektu.
Wycieczka przyniosła wiele pozytywnych wrażeń, ale przede wszystkim była to dla młodzieży lekcja wychowania patriotycznego, okazja do poznania piękna architektury Polski. Ten czas to chwile integracji i wzmacniania relacji między uczniami.
 Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyprawy, by „POZNAWAĆ POLSKĘ”!