Dzień Dziecka na Jabłońcu

      Możliwość komentowania Dzień Dziecka na Jabłońcu została wyłączona

1 czerwca – Dzień Dziecka to święto, na które wszyscy uczniowie czekają z niecierpliwością przez cały rok. W ramach tego święta, w dniu 3 czerwca klasy 4-8 naszej szkoły wybrały się wraz z opiekunami na pieszą wycieczkę, na Jabłoniec.

Jabłoniec to wzgórze o wysokości 624 m n.p.m. w Beskidzie Wyspowym, niemal całkowicie bezleśne, otoczone polami uprawnymi. Rozciąga się z niego szeroka panorama widokowa obejmująca cały horyzont.

W czasie I wojny światowej, w grudniu 1914 r. na wzgórzu tym doszło do dużej i krwawej bitwy pomiędzy wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi, w wyniku której ofensywa rosyjska na zachód została powstrzymana (tzw. Bitwa pod Limanową). Pozostałością jest duży cmentarz na Jabłońcu znajdujący się na jego północno-zachodnim grzbiecie. Znajdują się na nim nagrobki żołnierzy, kaplica-mauzoleum i pomnik upamiętniający śmierć na Jabłońcu dowódcy płk. hr Othmara Muhra. Obok cmentarza z I wojny światowej niewielki cmentarz żołnierzy radzieckich z czasów II wojny światowej.

Na miejscu uczniowie mogli zgłębić historię tego miejsca. W zadumie i ciszy dzieci słuchały opowieści na temat przeszłości naszej Ojczyzny. Podczas wycieczki wszyscy pamiętali, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych. Po krótkiej lekcji historii i wspólnie spędzonym czasie, spacerkiem ruszyliśmy w drogę powrotną, podziwiając piękne krajobrazy Beskidu Wyspowego. Ta piękna panorama gór jeszcze bardziej ukazała nam, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom, którzy oddawali życie za wolność naszej Ojczyzny. Piękno polskich krajobrazów górskich i piękno ojczystej przyrody oraz życie w wolnym, demokratycznym kraju, uświadamiają nam wartość wolności.

Z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do szkoły.