Wrocław wita!!! Kolejna wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”.

      Możliwość komentowania Wrocław wita!!! Kolejna wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”. została wyłączona

W dniach od 07- 09 listopada 2022 roku uczniowie klas IV, V, VI, VII i VIII uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia w ramach programu „Poznaj Polskę”. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Joanna Janik- Kita, Renata Kania, Barbara Kwit oraz Wioleta Setlak- Wojtas.

Dla wielu uczniów była to już  kolejna wyprawa, by „poznawać Polskę”, zatem wczesna pora wyjazdu nie była problemem i wszyscy z uśmiechem na twarzy, wczesnym rankiem, przybyli na miejsce zbiórki.

Podróż do Wrocławia minęła w cudownej atmosferze: nie brakowało żartów, muzyki i śpiewu, bo „śpiewać każdy może”.

Na miejsce dotarliśmy około godz. 12.00. Słoneczny Wrocław przywitał grupę, mimo że to już listopad.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy  po oazie  piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta.

Następnie udaliśmy się w kierunku rynku. Po drodze przewodnik opowiedział nam on zabytkach, historii tych budowli oraz mieliśmy możliwość obejrzeć wiele pomników. Atrakcją było poszukiwanie krasnali, które można spotkać w wielu częściach Wrocławia.

Odwiedziliśmy też chyba „najsłodsze miejsce” w tym mieście, pełne łakoci i żelków- raj dla oka i smaku.

Wieczorem rozśpiewani, bo Pan kierowca w autokarze stworzył atmosferę jak na dyskotece, dotarliśmy do hotelu. Po obiadokolacji mieliśmy czas na wspólne rozmowy i zabawy.

Następnego dnia czekał nas naprawdę intensywny dzień. Byliśmy w Centrum Historii Zajezdnia, gdzie poznaliśmy  historię placówki muzealnej, która powstała w 2016 roku. To niesamowite miejsce, w którym „przenieśliśmy się” do przeszłości.

Kolejnym punktem było Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Poznaliśmy  historię bitwy pod Racławicami oraz jej znaczenie dla powstania kościuszkowskiego. Podziwialiśmy  Panoramę Racławicką – jedyne zachowane polskie malowidło panoramiczne i jedno z niewielu zachowanych na świecie. Zachwyt w oczach uczniów był nie do opisania! To była prawdziwa lekcja historii!

Na zakończenie dnia byliśmy gośćmi wrocławskiego centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie znajdujący się w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku. Interaktywne strefy muzeum sprawiły uczniom niesamowitą radość.
Pełni wrażeń czekaliśmy na wieczorny odpoczynek i obiadokolację  I tym razem mieliśmy  „autobusową dyskotekę” – za sprawą uprzejmości Pana kierowcy mogliśmy nawet dedykować piosenki swoim kolegom czy  koleżankom.

Trzeciego dnia, po śniadaniu i wykwaterowaniu,  udaliśmy się do Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Tam poznaliśmy historię polskiego instytutu naukowego i kulturalnego we Wrocławiu, a także uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej w Muzeum Pana Tadeusza.

Ostatnim punktem przed wyjazdem było Muzeum Geologiczne, gdzie zapoznaliśmy się ze zbiorami muzeum, których kolekcja liczy ponad 20000 okazów o znacznej wartości naukowej i dydaktycznej.

Następnie udaliśmy się na obiad, bo czekała nas długa podróż. Ale jak się okazało wcale nie była taka długa. Cały czas śpiewaliśmy i chyba dlatego nie obejrzeliśmy się, a tu już byliśmy na miejscu.

Na pewno na długo pozostaną wspomnienia z tego pobytu, a być może jeszcze kiedyś tam wrócimy.